№ 1-2

Permanent URI for this collectionhttps://ir.nasoa.edu.ua/handle/123456789/1172

Browse

Recent Submissions

Now showing 1 - 11 of 11
  • Item
    Цифрові трансформації банківського сектору
    (Національна академія статистики, обліку та аудиту, 2023) Артем’єва І. О.; Залюбовська С. С.
    У статті розглянута трансформація діяльності комерційних банків в умовах цифровізації. Як перспективний напрям трансформації цифрового банкінгу визначено й описано забезпечення таких характеристик цифрових банківських продуктів: зручність використання; відкритість і прозорість; візуальна привабливість і функціональний дизайн; більш персоналізований характер послуг; висока надійність; безпека та конфіденційність; висока швидкість. Показано, що для практичного втілення зазначених характеристик усередині банків необхідно створити сприятливий клімат для роботи з цифровими інноваціями. Чинниками успіху трансформації авторка вважає наявність чітких цілей та ефективних стратегій їх досягнення, укладання партнерських угод, розширення та поглиблення цифрових компетенцій (використання технологій великих даних, штучного інтелекту, машинного навчання, хмарних обчислень, блокчейну тощо), забезпечення омніканальної взаємодії з клієнтами, розвиток корпоративної культури банку. Виявлені внутрішні та зовнішні проблеми, з якими стикаються банківські установи під час здійснення цифрової трансформації. Окреслені найбільш доцільні напрями цифрових перетворень для різних типів банківських установ. Обґрунтовано, що великим банкам доцільно використовувати свої ресурси та компетенції для проведення повномасштабних цифрових перетворень, а малим і середнім банкам слід знаходити свою продуктову нішу та розвиватись у ній. Зроблено висновок про те, що на сучасному етапі розвитку банківського сектору цифрові компетенції перетворилися на одну з основних рушійних сил конкурентної боротьби на ринку фінансового посередництва. При цьому використання інтелектуальних технологічних рішень з огляду на критичні фактори успіху може допомо гти банківським установам прискорити цифрові трансформації та підвищити їхню ефективність.
  • Item
    Міжнародні аспекти розвитку ІТ-бізнесу України
    (Національна академія статистики, обліку та аудиту, 2023) Овсак Б. О.; Корж М. В.; Овсак О. П.
    У статті досліджено макроекономічні наслідки зовнішньоекономічної діяльності ІТ-бізнесу України, окреслено основні закономірності його розвитку. Встановлено, що вітчизняний ІТ-бізнес все більше набуває характерних рис суто міжнародного бізнесу. Обґрунтовано важливість цього при опрацюванні питань забезпечення переваг ведення ІТ-бізнесу саме в Україні та врегулювання інституційних засад у зазначеній сфері. Виявлено значний позитивний вплив зростання обсягів надання ІТ-сектором України послуг, пов’язаних зі створенням програмного забезпечення, обробленням даних та веденням баз даних, на величину експорту зовнішніх послуг та торгового балансу послуг України в цілому. Це сталося через експортну спрямованість розвитку ІТ-сектору України, використання певних форм ведення цього бізнесу, а також завдяки особливостям зовнішньоекономічної діяльності таких підприємств. На основі проведеного аналізу розкриті особливості та переваги ведення ІТ-бізнесу в Україні, що визначають його міжнародну конкурентоспроможність.
  • Item
    Оцінка ризику банкрутства АТ «Укртелеком»
    (Національна академія статистики, обліку та аудиту, 2023) Лазоренко Л. В.; Нікіфоров М. М.
    У роботі розглянуто ризик банкрутства, що є одним із найважливіших ризиків поточної діяльності будь-якої компанії. Тому серед обов’язкових завдань її фінансової служби – моніторинг фінансового стану компанії з метою якомога ранішого виявлення ознак можливого банкрутства, тобто її неплатоспроможності. Охарактеризовано допустимий, критичний і катастрофічний рівні ризику, визначені за результатами оцінювання ризику банкрутства підприємства. Подано моделі оцінки ризику банкрутства діяльності підприємств, розроблені в рамках дискримінантного аналізу – одного з найпопулярніших інструментів системи оцінки ризику банкрутства. Оцінено ризик банкрутства АТ «Укртелеком» за 2020–2022 роки. Виявлено, що рівень ризику банкрутства підприємства, незважаючи на його збитковість у 2022 році, становить 15–20%. Запропоновано напрями запобігання банкрутству АТ «Укртелеком», основними з яких є: залучення додаткових коштів для відновлення рентабельності діяльності; реструктуризація боргових зобов’язань; перегляд та зміна цінової політики; зміна асортименту надання послуг; удосконалення технологічної складової надання послуг.
  • Item
    Концептуальні аспекти багатокритеріального прийняття рішень в управлінській діяльності
    (Національна академія статистики, обліку та аудиту, 2023) Гринчак Н. А.
    У статті розглянуті концептуальні аспекти багатокритеріального прийняття рішень. Визначено сутність методу багатокритеріального прийняття рішень та досліджено сфери його застосування. Обґрунтовано, що у процесі багатокритеріального прийняття рішень враховується значна кількість критеріїв, проте для прийняття оптимального рішення усі альтернативи повинні мати спільні критерії, які безпосередньо впливають на вирішення конкретної проблеми і зумовлюють прийняття кращого рішення. Виокремлено й охарактеризовано основні методи багатокритеріального прийняття рішень.
  • Item
    Формування системи оплати праці на підприємстві
    (Національна академія статистики, обліку та аудиту, 2023) Юрченко О. А.; Свирида О. А.
    Розглянуто сутність заробітної плати, охарактеризовано її функції та узагальнено підходи до організації оплати праці на підприємствах. Визначено основні елементи моделі системи оплати праці, окреслено чинники, що впливають на вибір прийнятної форми оплати праці. Наголошено на необхідності впровадження нормування праці як умови забезпечення зв’язку заробітної плати з кінцевими результатами праці. Розглянуто пропоновані вітчизняними науковцями варіанти встановлення умов преміювання та розмірів премій. Зазначено, що застосування більшості нових (комбінованих) форм оплати праці потребує наявності на підприємстві ефективної підсистеми оцінювання персоналу та результатів його роботи. Розглянуто перелік індикаторів, що використовуються для оцінювання ефективності сформованої на підприємстві системи оплати праці персоналу.
  • Item
    Е кономічна додана вартість у готельному бізнесі за елементами системного підходу
    (Національна академія статистики, обліку та аудиту, 2023) Пантелеєв В. П.
    За результатами критичного вивчення новітніх матеріалів визначено зміст вартісного (ціннісного) напряму із використанням економічної доданої вартості (EVA) для оцінювання діяльності готелів. Розкрито джерела обліково-інформаційного забезпечення суб’єктів цієї галузі української економіки. Проаналізовано позитивний досвід країн із ринкової економікою щодо використання EVA. Окреслено основи системного підходу при застосуванні EVA у готельному бізнесі, що охоплюють таки питання: мета; вхід у систему; трансформаційний процес; зовнішнє середовище; вихід із системи; зворотний зв’язок. Подані пропозиції з управління підприємствами готельного бізнесу, які будуть доречни ми для застосування в Україні. Сформульовано висновки за дослідженням та зазначено напрями подальших наукових розвідок.
  • Item
    Бухгалтерський облік встановлення та використання сонячних електростанцій
    (Національна академія статистики, обліку та аудиту, 2023) Новіченко Л. С.; Подран А. В.
    У статті досліджено роль та значення використання сонячної електроенергії як одного з видів альтернативних джерел електроенергії. Досліджено особливості облікового відображення на рахунках бухгалтерського обліку первісної вартості сонячних електростанцій залежно від способу їх надходження на підприємство. Обґрунтовано порядок визнання та оцінки сонячних електростанцій як об’єкта основних засобів. Зазначено, що витрати на формування первісної вартості сонячної електростанції необхідно обліковувати шляхом використання відповідних субрахунків рахунку 15 «Капітальні інвестиції». Наведено результати впливу встановлення терміну корисного використання та методу амортизації сонячної електростанції на фінансові результати до оподаткування податком на прибуток підприємства.
  • Item
    Audit of non-fi nancial reporting: what standard should be used?
    (Національна академія статистики, обліку та аудиту, 2023) Lubenchenko O.; Shulha S.
    A business entity of whatever kind seeks to operate in long-term perspective by achieving the strategies set out by it, including the strategies pertaining to social justice, environmental protection, friendly use of natural resources and their renewal. It is also a matter of the society’s concern. It is for this reason that non-fi nancial reporting for sustainable development, provided by business entities, is demanded by users. The verifi cation of non-fi nancial information is assigned to independent auditors. Although auditors use the International Standard 3000 “Assurance Engagements Other Than Audits or Reviews of Historical Financial Information” for the verifi cation purposes, the International Standard 3410 “Assurance Engagements on Greenhouse Gas Statements” can also be applied for specialized spheres. When non-fi nancial information is submitted together with fi nancial reporting, the International Standard 720 (revised) “The auditor’s responsibilities relating to other information” will be applicable. On the request of international donor organizations, an auditor is allowed to use the International Standard 4400 “Agreed-upon procedure s engagements”. Given that the International Standard 3000 is the most demanded among the auditors, the International Auditing and Assurance Standards Board provided a guidance on its application. The phases of non-fi nancial reporting audit and their content were clarifi ed on the basis of the International Standard 3000. The choice of an international standard depends on the conditions of an engagement and relies on the professional judgment of an auditor. Irrespective of a chosen standard, an auditor bears the responsibility for the assessment of published non-fi nancial reports for sustainable development. Realizing the responsibility before users of non-fi nancial reporting, an auditor must assure the quality of his services in keeping with the requirements of the International Standard on Quality Management (ISQM 1). The working document of an auditor “Quality assessment of assurance engagements other than audits or reviews of historical fi nancial information (non-fi nancial reporting)” was elaborated, which would help assure the internal control of auditing at engagement level. This document is standardized and can be used in the auditing practice.
  • Item
    Аспекти обліково-статистичної роботи місцевих загальних судів щодо розгляду справ про адміністративні правопорушення
    (Національна академія статистики, обліку та аудиту, 2023) Кулинич Р. О.; Гінчук Л. І.
    У статті проаналізовано проблеми обліково-статистичної роботи місцевих загальних судів України щодо розгляду справ про адміністративні правопорушення. Детально розглянуто статистичні показники, які визначають кількість розглянутих справ та кількість осіб, притягнутих до відповідальності за вчинені адміністративні правопорушення, передбачені Кодексом України про адміністративні правопорушення, або правопорушення, які не увійшли до цього Кодексу, але передбачені іншими законами України. Встановлено, що ці показники характеризують реальний стан вчинення адміністративних правопорушень та ефективність боротьби з такими порушеннями. Обґрунтовано необхідність удосконалення статистичного звітування про дотримання адміністративного законодавства. Досліджено інформацію про адміністративні правопорушення в Україні за 2018 рік, опубліковану на офіційному сайті Державної служби статистики України, а також звітність (за встановленою формою) судів першої інстанції щодо розгляду справ про адміністративні правопорушення. Розглянуто окремі показники, які відображають стан дотримання адміністративного законодавства в Україні. Особливу увагу приділено тривалості розгляду справ про адміністративні правопорушення судами першої інстанції, виконано її порівняння з тривалістю розгляду справ кримінального, адміністративного та цивільного судочинства. За результатами проведеної наукової розвідки встановлено, що серед загальної кількості справ про адміністративні правопорушення, які у 2021 році розглядались у місцевих загальних судах (перебували у провадженнях), притягненням до адміністративної відповідальності закінчилися лише 49,4%. Зроблено висновок, що така ситуація має місце через передбачене Кодексом України про адміністративні правопорушення широке коло обставин, які виключають провадження у справах цього судочинства. На основі проведеного дослідження сформульовано пропозиції щодо усунення виявлених системних проблем, що сприятиме обґрунтуванню дієвих і своєчасних заходів боротьби з адміністративними правопорушеннями.
  • Item
    Можливості використання великих даних у рамках статистичного вивчення населення в умовах війни
    (Національна академія статистики, обліку та аудиту, 2023) Горобець О. О.; Червона С. П.
    У статті акцентується увага на неможливості повного і достовірного вивчення населення та умов його життя в умовах війни. Автори звертають увагу на заповнення прогалин, які виникли внаслідок війни, у статистичних даних з допомогою альтернативних джерел у рамках статистичного вивчення населення. Досліджуючи питання імплементації великих даних у соціальну та демографічну статистику, було зосереджено увагу на тих підходах, які наразі можуть використовуватися на практиці: аналізі результатів опитування; аналізі соціальних медіа; аналізі даних про здоров’я; геопросторовому аналізі; аналізі населення. У рамках дослідження розкрито також питання використання офіційною статистикою мікроданих, інтелектуального аналізу тексту, машинного навчання. Обґрунтовано, що імплементація великих даних у процеси статистичного вивчення населення – це лише питання часу, з огляду на стрімкий розвиток цифровізаційних процесів в Україні.
  • Item
    Науковий вісник Національної академії статистики, обліку та аудиту. Щоквартальний збірник науковї праць. 2023. № 1-2
    (Національна академія статистики, обліку та аудиту, 2023)
    Збірник наукових праць внесено до Переліку наукових фахових видань України в галузі економічних наук Наказом Міністерства освіти і науки України від 24.09.2020 р. № 1188, надано категорію «Б» за спеціальностями 051, 071, 072, 073.